Mám tu už pěkný kopeček témat, o kterých jsem v posledních hektických týdnech chtěla mnohokrát ublognout, ale k akci mě nakoply až tyhle prapodivné elektronické túty, bleepy a kvrky. Dámy a pánové, víte, co je chiptune?
Chiptune je druh elektronické hudby, která se snaží napodobovat "počítačové zvuky z dávných dob". Ve své původní podobě tento pojem označoval syntetizovanou osmibitovou hudbu, vytvářenou pomocí zvukových čipů "starých" počítačů a herních konzolí (Commodore, Atari, ZX Spectrum, Nintendo Game Boy a dalších technologií z období osmdesátých až devadesátých let).
Dřevěná bedna a myš s nožičkama
Finanční dostupnost těchto počítačů a herních mašinek zapříčinila pozdější vznik určité specifické subkultury - demoscény. Setkává se zde práce programátorů, grafiků i hudebníků. Byli tu počítačoví nadšenci, kteří se nejprve snažili kopírovat (ripovat) hudbu z počítačových her a následně přicházeli s hudbou vlastní. Limitované možnosti svého hardwaru se snažili využívat s co největší kreativitou. Například procesor MOS Technology SID, využívaný v nejprodávanějším Commodore 64, nabízel pouze výstup tří zvukových kanálů, takže v jednom okamžiku mohla existovat maximálně trojzvučná polyfonie. Uplácejte z toho nějakou muziku.
Chiptune dnes...
V dnešní době se pojem chiptune objevuje především jako označení hudby, která tyto velmi charakteristické "počítačové zvuky" napodobuje, emuluje. Někteří umělci ji využívají pouze jako prvek ke zpestření a vznikají subžánrová označení jako bitpop, 8-bit, chipmusic. Někomu to přijde celé úplně úchylné. Vztah k počítačům, elektronickým žánrům, divné hudbě a určité nevyslovitelné nostalgii se zdá být nutností k tomu, abyste tento materiál pochopili a neoznačili autora článku za šílence.
Co tedy doporučím k poslechu?
Prvním kouskem, na který jsem osobně narazila, je minimalistický projekt FatalExceptionID a jeho Universal Serial Bastard. Pro představu o zvuku chiptune to celkem stačí, ale mě osobně v poslední době nejvíc chytil Bit Shifter - poslechněte si např. úvodní Activation Theme a vynikající Hexadecimal Genome (album Information Chase). Dalšími zajímavými představiteli žánru jsou newyorští Anamanaguchi, kteří kytarují a zároveň "hackují Nintendo". Toto už ale rozhodně není čistý 8-bit, pomalu zajíždíme do jiných žánrů.
Dnešní výběr uzavřu svým čerstvým objevem Machinae Supremacy (Death From Above, Flight Of The Toyota), kteří kombinují metalové prvky se zvukem syntetizéru SID (Sound Interface Device) z výše zmiňovaného Commodore 64. Tito švédští chlapci ušatí vytvořili mmj. pěkný soundtrack ke hře Jets'N'Guns, z něhož pochází i naše chytlavé ukázky. Zase jsme se od osmibitů dostali k metalům, ach, jak já to jenom dělám!
No a pokud jste dočetli až do tohoto místa, tak se musíte podívat na web http://chiptune.com, protože je prostě skvělý.
--
Zdroje a odkazy:
Wikipedia: Chiptune - http://en.wikipedia.org/wiki/Chiptune
Root.cz: Zvukové subsystémy počítačů - http://www.root.cz/clanky/zvukove-subsystemy-pocitacu/
Czech .NET blog: Chiptune - 8-bitová "hudba" http://czechdotnet.blogspot.com/2010/02/chiptune-8bitova-hudba.html
Endor: Chiptune http://forum.endor.cz/hudba-f26/chiptune-t5054.html
Zajímavé zdroje v angličtině: http://8bitpeoples.com, http://chiptune.com, http://chipmusic.org
Folaxan zkušenosti podpoří každého člověka s rakovinou
-
Taky se hlásíte do klubu. Rakovinu prsu jste si odhalila sama při domácím
samovyšetřením. Váš ošetřující lékař Vám dává velkou […]
Článek Folaxan zkušeno...
před 1 rokem
Z tohodle hudebního žánru mám rád Dj Scotch Egg, protože to umí hezky "zbordelizovat" a při svých živých vystoupeních většinou používá skutečné GameBoye :) http://youtu.be/0iNR6V7F_0Q
OdpovědětVymazatAsi si po cestě nenarazilo na nějaký osmibitový jazz, co?
OdpovědětVymazatErrol: Zatím ne. Je to způsobeno hlavně mou neznalostí -- nevyznám se v jazzu, ale ne proto, že by mi nebyl sympatický, ale proto, že na něj narážím většinou jen při živé produkci.
OdpovědětVymazatapin: tak to je dobrej úlet, děkuju! :)
OdpovědětVymazatDobré, neznal jsem, dík
OdpovědětVymazatEhm, "vznik určité hudební subkultury - demoscény" - dovolil bych si oponovat, demoscena neni jen hudebni subkultura. Setkava se zde prace programatoru, grafiku a muzikantu.
OdpovědětVymazatTomas: Děkuji ti za podnět. > edit
OdpovědětVymazatTak tuhle keygenovou hudbu jsem jednu dobu přímo hltal, stahoval celé sety a jejím pouštěním kde se dalo, otravoval okolí, které zvedalo zraky pokaždé, když uslyšeli první osmibitové tóny. Vždycky mě zajímalo, jak tato hudba vzniká, díky za osvětlení! :)
OdpovědětVymazatJeště bych doplnil odkaz na http://keygenmusic.net/
OdpovědětVymazatKomodor: My na tohle máme sluchátka ;) Díky.
OdpovědětVymazat